Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Ruckus Juice Jug Stomers, 9:30 p.m.; Friday — Our Own Worst Enemy, time TBA, The Fox Sisters, time TBA; Saturday — Grand Canyon Rescue Episode, 9:30 p.m.

American Hotel, 7304 E. Main St., Lima: Sunday — Irish Jam Sessions, 4-7 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Jon Dretto Band, 7-10 p.m.; Friday — Sam Nitsch, 5-7 p.m. Vinyl Orange Ottoman, 8-11 p.m.; Saturday — Head to the Roots, 5-7 p.m., Cinnamon Jones & Eternal Soul, 8-11 p.m.

Bay Side Pub, 279 Lake Road, Webster: Saturday — Travis Fitch, 4-8 p.m.; Sunday — Honey & Vinegar, 4-8 p.m.

Beachcomber on Conesus Lake, 5909 West Lake Road, Lakeville: Friday — Neil Van Doren, 7-11 p.m.; Saturday — Keys to the Caddy, 7-11 p.m.; Sunday — Mike Speranza, 3-7 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Flint Creek, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester:

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Friday — Open Mic hosted by Creek's Edge, 6-9 p.m.; Saturday — Summer Stomp with Jack Jones and Stid Hill Stompers, 6-9 p.m.; Sunday — Ali Handai (Hospeace House benefit), 1:30 p.m.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Baggage, 8 p.m.; Friday — The Cordial Sins, with The Dirty Pennies and The Stedwells, 8 p.m.; Saturday — Embers, BOBS, Citizens Against People and Just One More, 8 p.m.

CB Craft Brewers, 300 Village Square Blvd., Honeoye Falls: Friday — Chris Cady, 6:30-9:30 p.m.; Saturday — Brian Ayers Band, 6:30-9:30 p.m.; Sunday — Jason Cavalier, 1-4 p.m.

CMAC, 3355 Marvin Sands Drive, Hopewell: Saturday — Roger Daltrey, 8 p.m.

Darien Lake Performing Arts Center, 9993 Allegheny Road, Darien Center: Thursday — Chris Stapleton, with Marty Stuart and Brent Cobb, 7 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Thursday — Country Swagg, 8 p.m.; Friday — Scars N' Stripes, 8 p.m., Peg Newell (in Centrifico), 9:30 p.m.; Saturday — Mike Place (in Vine), 9:30 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Big Mike & The Motivators, 6 p.m., Spark, 10 p.m.; Friday — Diggler's Bridge, 10 p.m.; Saturday — Taran, 10 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Friday — Mike Pappert, 8 p.m.; Saturday — Ali Handal, 8 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Saturday — Animus, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Litz, 10 p.m.; Friday — Ben Sheridan, 5 p.m.; Saturday — Mosaic Foundation, 9 p.m.

FLX Live, 427 Exchange St., Geneva: Friday — Stinky Boosts String Band, 8:30 p.m.; Saturday — Night Train, 8 p.m.

Funk 'N Waffles, 204 N. Water St., Rochester: Thursday — Wild Adriatic, and Haewa, 9 p.m.; Friday — Otter Space Wrangers, with Isaiah, 9 p.m.; Saturday — Tiger Chung Lee, and Sean McVerry, 9 p.m.; Sunday — Louiston, noon; Jazz Jam with Jon Seiger & The All-Stars, 3 p.m. 

Genesee Brew House, 25 Cataract St., Rochester: Sunday — Aaron Lipp, 2-4 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White & Company, 11 a.m. to 1 p.m., Patrick and Kathy Schway, 7 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Friday — Head to the Roots, 8:30 p.m.; Saturday — Alicia & The Sideburns, 8 p.m.

Jose & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Bad Grandpas, 8 p.m. to midnight; Saturday — Slo n Easy, 4-7 p.m.; Sunday — Patrice & Rusty Unplugged, 4-7 p.m.

Lake Street Station, 41 Lake St., Geneva: Thursday — Kenny Campbell, 6:30-9:30 p.m..

Little Theatre, 240 East Ave, Rochester: Thursday — Big Blue House, 7-9 p.m.; Friday  — Trio East, 8-10 p.m.; Saturday — Bob Sneider Trio and Friends, 8-10 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Lock's Stock & Barrel, 5436 Route 64, South Bristol: Friday — Open Jam with Steve Rohrback, 7 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Worthy Duncan, 8-11 p.m.; Sunday — Acoustic Brew, 4-7 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Salsa Night presented by Essence of Rhythm, 8 p.m.; Friday — Alex Goettel, 7-10 p.m.; Saturday — Steve West, 8-10:30 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Marty Roberts, with Ryan Hurley, 7:30 p.m.

Naples Hotel, 111 S. Main St., Naples: Thursday — Troy Cusson, 6-9 p.m.; Saturday — Meyer & McGuire, 6 p.m., Eli Carr, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Thomas Vincent Band, 9 p.m. to midnight; Saturday — Rebel's Posse, 9 p.m. to midnight.

New York Kitchen (Upstairs Bistro), 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Dos Locos, 7-10 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Aaron Lipp, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Brian Lindsay, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shephred Brewery, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Volcano, 5:30-7:30 p.m.; Saurday — Troy Cusson, 5:30-7:30 p.m.

Party in the Park at Martin Luther King Jr. Memorial Park, 353 Court St., Rochestrer: Thursday — Pigeons Playing Ping Pong, with Ballroom Philosophers and Aaron Rizzo, 5 p.m.

Peacemaker Brewing Co., 20 Pleasant St., Canandaigua: Friday — Amanda Ashley, 6-9 p.m.; Saturday — Sam Swanson, 6-9 p.m.

Pelican's Nest, 566 River St., Rochester: Friday — Branded, 10 p.m.; Saturday — Tempest, 9 p.m.; Sunday — The Skycoasters, 6 p.m.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — A Taste of Jazz, 6-9 p.m.; Saturday — Howie Bartolo (flute), 6-9 p.m.

Ramada Lakefront, 41 Lake Front Drive, Geneva: Friday — Ruby Shooz, 5:30-9:30 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Thursday — Son House Boues Night hosted by Genesee Johnny, 5 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — Men Behaving Badly, 5-8 p.m.; Sunday — Jasper Stills, 2-5 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Uptown Groove, 8 p.m. to midnight; Saturday — Coupe De Villes, 8 p.m. to midnight.

Rio Tomatlán, 106 Bemis St., Canandaigua: Sunday — The Brothers Blue, 3-5 p.m.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Friday — Seth Faergolzia, 9 p.m. to midnight.

Sandbar at The Inn on the Lake, 770 S. Main St., Naples: Sunday — Blonde Over Blue, 6-9 p.m.

Shooters Sports Bar, 1226 Fairport Road, Fairport: Friday — Paul Strowe, 6 p.m.

Sticky Lips, 625 Culver Road, Rochester: Friday — Revolver, 8:45 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Saturday — Inside Out, 9:30 p.m.; Sunday — Gospel Brunch, 10:30 a.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Adrien D'Angelo, 8 p.m.; Friday — Walrus Junction, with Sideways, 8 p.m.; Saturday — Moonwalk, 8 p.m.

Tiki Bar North at Stivers Seneca Marine, 402 Boodys Hill Road, Geneva: Sunday — Jimmy Jam, 5-8 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Phaze 3, 6-10 p.m.; Sunday — Seein' Double (Bob and Ryan Spadafora), 4-7 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Seein' Double, 6-9 p.m.

Wegmans Market Café, Routes 5 and 20, Canandaigua: Friday — Rollin' Bones, 5-8 p.m.

Young Lion Brewing, 24 Lakeshore Drive: Friday — Sam Swanson, 6-9 p.m.