Victor Central School named students to its third-quarter high honor, honor and merit rolls for 2018-19.

Ninth grade

High honor: Alaina Andre, Cian Baldwin, Carly Bentley, Ronik Bilimoria, Abigail Black, Emily Brame, Skyelor Browne, Sarah Brownlee, Rohan Chitre, Audrey Chung, Mallory Clar, Lucas Cleary, Marcella Constantino, Alison Cook, Jacob Corporon, Luceila Dalupang, Amber DeRosa, Quinlan Devanny, Michael Dumas, Alexandra Finocchario, Paige Ford, Maggie Galewski, Hallie Gates, Tristan Gilbert, Rachel Gill, Sydney Haas, Skylar Harden, Alexa Henehan, Jansen Hildman, Grace Horihan, Lamia Karabegovic, Caitlin Keenan, Jacob Knapp, Andrew Kovaleski, Kiera Lalley, Nicolas Lamparella, Rachael Lanning, Allison Lettman, Morgan Long, Eric Marchetti, Chase Marshall, Liam McAdoo, Alexandria McKenzie, Kathryn Morgan, Kaitlin Murphy, Kaitlyn Nardozzi, Philip Nwugwo, Elizabeth Onze, Kendall Pask, Owen Pettee, Madeline Pitts, Sophie Pogoda, Evanthia Pronti, Helen Qian, Abiha Rahman, Atena Rahman, Hannah Redington, Karlee Reed, Nolan Reh, Alex Reiffer, Carolyn Reilly, Cooper Ryczek, Drew Ryczek, Brynn Sandruck, Lauren Scarsella, Natalie Sheahan, Allison Simmons, Madeleine Spindler, Annika Stresz, Isla Tait, Erica Tarantelli, Calvin Tongue, Scarlett Ulatowski, Jillian VanKuren, Emily Webb, Aiden Wheeler, Jaden White, Emily Willow, Lauren Willow, Noah Wojcik and Roman Wright.

Honor: Kaya Adams, Cailyn Alianell, Lilianne Augustine, Adam Barbato, Anna Besaw, Marissa Booth, Matthew Brady, Logan Brasacchio, Matthew Braun, Olivia Bruno, Julia Bullwinkle, Patrick Burns, Grace Callahan, Nicholas Carlson, Nadine Carr, Ryan Chaney, Stephanie Cherry, Sydney Constantino, Kalliope Cragg-Hoer, Marley Crane, Connor Cronin, Alexander Crossing, Liam Culhane, Emily Davis, Andrew Dempsey, Tiffany Doan, Keira Donnelly, Harrison Doty, Joon Echols, Brody Engelbrecht, Arianna Epps, Olivia Eschler, Paige Farrell, Kelsey Flaitz, Maddox Fooks, Shauna Ford, Emily Frey, Jack Gallagher, Louis Germain, Edward Hall, Andrew Haugh, Paige Hersh, Cole Hogan, Reilly Jones, Eleni Kazacos, Karlie Kondziela, Lucas Kosarko, Lindsay Kulesa, Alexander LaBarge, Lauren Lanning, Ana Legrady, Bethany LeStorti, Jan Li, Caleb Loyd-Payton, Madison Mabbett, Lauren McCay, Jake Miles, Ryan Militello, Katja Miller, Grayson Natale, Alia Nearpass, Emily Nielsen, Eva O’Neil, Trinity Pasion, Zachary Pavia, Nicholas Peluso, Owen Pender, Nicholas Reifsnyder, Sarah Reifsnyder, Charles Romeis, Kelsey Sackett, Hailey Sasso, Kennedy Schottland, Zachary Sidare, Cole Smith, Jack Stephens, Owen Stone, Timothy Sumarsono, Andrew Tavolette, Adam Usselman, Jason Vander Linden, Leah VanWyk, Lisa Wang, Emma Werkmeister, Grant White, Camryn Yates and Winson Zhu.

Merit: Devin Amadeo, Felicia Amadio, Christopher Arellano, Dominic Attardi, Matthew Baird, Emma Barstow, Jordan Boje, Mallory Casler, Isaac Cassady, Megan Catholdi, Christopher Caverly, Jacob Commisso, Emily Cromheecke, Samuel Dane, Ayden DelForte, Faith Desassure, Cierra Douglas, David Eisler, Dylan Ferraro, Brianna Firkowski, Grace Flansburg, Max Friedlander, Lila Gartley, Nolan Hamann, Joseph Hawryschuk, Joelle Jay, Cally Jensen, Alexander Johnson, Joshua Knapp, Matthew Leone, Maxwell Lockhart, Zachary Long, Kaitlyn MacDonald, Marissa Mancini, Anthony Marcano, Jon Michael McCaffrey, Abigail McGrath, Rylan Meilutis, Robert Miller, Andie Moszak, Gabriel Newson, Maria Nicolella, Alex Ottnod, Makenna Overton, Matthew Parks, Jackson Pealer, Ava Pezzimenti, Hannah Phillips, Zachary Prior, Owen Race, Kathryn Rauscher, Karleigh Ruffalo, Logan Schaeffer, Jaden Secker, Garrett Simpson, Benjamin Swackhamer, Collin Taney, Ryan Vanegas, Jonah Whittier, Elianna Wilder and Scott Wilmot.

10th grade

High honor: Nicole Albert, Semma Alfatlawi, Olivia Allocco, Emily Baker, Katelyn Barton, Emma Bentley, Jillian Bikowsky, Brooke Bivona, Lillian Braddon, Summer Braithwaite, Anna Burdick-Biernbaum, Lev Cherpel, Jennifer Cherry, Mary Dertinger, Emma Dunaske, Emily Eckermann, Emily Edwards, Carlee Elliott, Calistine Feger, Nicholas Fronczak, Bridget Garrity, Kylie Gelabert, Kyle Godwin, Jonah Grbic, Chloe Haller, Nicole Helms, Paige Hoover, Isabella Ippolito, Hannah Jacoby, Autumn Jamison, Brayden Jewell, Brynne Kessler, Monica King, Austin Kuntz, Gianluca Mammano, Sarah Marciano, Alessandro Marini, Kathryn McAdoo, Nicholas Merante, Henry Merges, Nicolette Morell, Anne Parsons, Hayden Payne, Ryan Pero, Anessa Pigula, Sydney Prescott, Elizabeth Przepiora, Roger Purcell, Benjamin Raduns, Charles Robbins, Sherry Robinson, Breanna Ryan, Grace Rydzynski, Jersey Schneider, Emma Senglaub, Kathryn Senglaub, Lydia Simpson, Kathryn Stear, Johanna Swan, Peyton Tripp, Jordan Underhill, Kelsey Van Aken, Nicholas Ward, Jaden Warner, Meghan Weldon, Rylee Williamson and Alexis Worrall.

Honor: Reem Alsalahi, Sophia Attardi, Rushawn Baker, Jonathan Barclay, Connor Bowman, Camden Brainerd, Clark Broderick, Danielle Brown, Logan Callahan, Sydney Carr, Camden Chierichella, Alexandra Cieslinski, Joseph Clar, Nicolas Cleary, Austin Clifton, Ryan Colwell, Alexander Czornobil, John Robert Decker, Allie DeLeon, Julia DeMars, Bobbie Drown, Liam Erwin, Julia Farrance, June Farrell, Michael Feck, Samantha Figler, Haley Fisher, Kaylee Fisher, Nicholas Francher, Esha Gandhi, Andrew Gefell, Kyle Gietler, Benjamin Gleber, Taylor Gravino, Jasmine Gray, Stephanie Hastings, Tiana Heid, Allison Herendeen, Melissa Hobson, Lauren Holmes, Eric Huffman, Madison Johnson, Katie Jones, Darren Koo, Nathaniel Kulp, Hanna Kumpf, Benjamin LaRocque, Caroline Lattimer, Ella Lesniak, Jacob Locke, Kathryn Lukas, Lia Markese, Sophia Marro, Steven Mayeu, Tyler McKenzie, Jason Miller, Michael Mitchko, Georgana Morsch, Gabrielle Myer, Owen Myers, Abigail Nash, Elane Nelkin, Benjamin Olson, Celia Palmiere, Alex Parton, Danielle Petroske, Victoria Phan, Alyson Postle, Emily Power, Rebecca Pritchard, Abigail Raimondi, Hawkan Richards, Lauren Rider, Morgan Romeis, Felice Rucci, Madison Rucker, Abigail Samson, Aidan Schlarbaum, Mackenzie Schlee, John Schrader, Teagan Secker, Skyler Shelton, Trenton Sherman, Carolyn Simplicio, Madeline Sloyer, Baylee Smith, Aliyah Sone, McKayla Streber, Liam Sullivan, Jaden Tantillo, William Tehan, Alyssa Thompson, Maya Thompson, Christina Valicenti, Alexandra Wheeler, Benjamin Wheeler, Natali Whitcomb, Breanna White, Elli Williams, Jane Williams, Samantha Wing, Kate Yehl and Erin Zornow.

Merit: Marisa Andrews, Cory Arquette, Sophia Battaglia, Ethan Behnke, Nicholas Benetti, Jonathan Boyce, Hannah Brady, Mary Brady, Trevor Brokaw, Andrew Buck, Caden Burgio, Ericson Calderon, Jaycie Cannan, Joseph. Centola, Elora Chaudhuri, Nicholas Colella, Zachary Collins, Gabriel Cragg-Hoer, Zackary Cutri, Chase Davignon, John Davis, Hunter DeClercq, Natalia Denysenko, Jason DeRycke, Allison Devitt, Chase Dickens, Joseph Dora, Katherine Farney, Joseph Felice, Maxwell Fiorica, Andreliz Gonzalez Marquez, Colin Graham, Paige Guck, Lauren Hamilton, Natalie Haskins, Kevin Hopson, Madison Houle, Claire Kelley, Trevor Knapp, Mackenzie Kolstad, Sasha LaBarge, Cal Lambert, Gabrielle Landry, Matthew Lang, Julianna LaPenna, Lindsay Lauretti, Emily LeStorti, Emily Luna, Robert Lynch, Morgan Magierski, Ian Meeks, Triston Morrell, Andrew Palmatier, Ryan Parrish, Jacqueline Pettee, Vanessa Polimeni, Gabriel Redovian, Kayla Reffelt, Brooklyn Rogers, Olivia Ross, Emma Rubino, Abigail Sandburg, Alex Seiler, Alfred Skibinski, Sarah Slavny, Spencer Smith, Kyle Stepien, Ezekiel Theede, Olivia Trass, John VanBortel, Nathan Vanderwall, Trevor Walker, Benjamin Weingart, Maia Wennergren and Connor Williams.

11th grade

High honor: Benjamin Abreu, Taylor Ashe, Zachary Birkemeier, Meghan Bowers, Thomas Brei, Kassidy Burrows, Bailey Chudner, Abigail Clar, Tyler Clarke, Ryleigh Dallimore, Olivia Damico, Megan Datz, Elliott DeHollander, Sofia DiCarlo, Matthew DiRisio, Benjamin Farrell, Sydney Flaitz, Natalie Ginther, Justin Graham, Akul Gupta, Hannah Haines, Abby Hannel, Anna Heltz, Christopher Heltz, Timothy Keohane, Travis Knapp, Lauren Kulesa, William Laine, Paige Lind, Andrew Martin, Marvin Martin, Renee Merriman, Sophia Milazzo, Peyton Miles, Xavier Minnamon, Madelyn Mitchko, Tanner Moszak, Georgia Mowers, Alexander Newton, Aaron Nguyen, Ijeoma Nwugwo, Mark Oddi, Aiden O’Neil, Ethan Pealer, Jasmyn Pitt Kuek, Max Pogoda, Brendan Popielec, Kelsey Purcell, Lucy Qian, Alicia Redington, Alexis Rogers, Maxwell Ruscio, Mitchell Ryczek, Brendan Scarsella, Rachel Sears, Kaitlin Sidare, Olivia Soto, Ryan Stark, Brianna Sturgill, Elyse Sumarsono, Morgan Usselman, Jenna Venturo, Heather Walker, Sydney Weimer, Matthew Woodworth and Emily Zazulak.

Honor: Jared Alianell, Kaiden Andersen, William Andre, Alyssa Baird, Jordan Bem, Alexander Bernhardt, Gabriella Bigger, William Bikowsky, Michael Bowman, Anna Boyer, William Brady, Alexa Braun, Matthew Caggiano, Michael Calianese, Jack Carlson, Samantha Catholdi, Lily Colucci, Gabrielle Constantino, Jadalyn Cox, Caitlyn Crane, Adrienne Cushman, Tyson Dailey, Kyle Dempsey, Veronica Dominguez, Jacob Estabrooks, Bernardo Figueroa, Teresa Flugel, Charles Fredericks, Angelina Galante, Holly Gamble, Jacob Gauthier, Zachary Geer, Cameron Germain, Collin Giess, Bryce Gisondi, Nathan Gordon, Connor Guarino, Grace Guralnick, Joshua Hall, Briana Hannan, Hannah Jaeger, Nicole Jones, Vanessa Kapiamba, Shea Kinsella, Keith Kolaczyk, Hope Kubinski, Reed Lautenslager, Gianna Leone, Samuel Lyle, Andrew Magistrado, Megan McCann, Brennan McGory, Daniel McKinley, Alexander Moon, Bryanna Moore, McKayla Moore, Alexa Natale, Isabel Newton, Samantha Parisi, Megan Perrone, Austin Persaud, Connor Powell, Mackenzie Presutti, Olivia Queri, Liam Richards, Jaxen Roth, Eli Samuels, Dylan Sasso, Fransheska Serrano, Katelyn Spath, Jaiden Steen, William Stone, Alyssa Tarantelli, Joseph Theede, Marshall Todd, Alan Tolomay, John Tolomay, Scott Ulatowski, Michael Utter, Corina Vandenberg, John Vander Linden, Olivia Wasnock and Emma Wesley.

Merit: Juliet Ahern, James Arellano, Jessica Avery, Pieter Bartelse, Alexa Bellomo, Allison Bowe, Samuel Bresson, David Bruinix, Matthew Cary, Grace Cassady, Daniel Caverly, Alana Clar, Graham Clark, Madilynn Cox-Bagley, Kaeleigh Cronin, Caleb Crouch-Pickup, Madison Cunningham, Claudia Dedie, Thomas Devitt, Gabriella Diaz, Jersey Dillman-Hadlock, Maxwell DiMarzo, Arabella Doyen, Alexandra Ehle, Madison Eisenberg, Paige Felix, Kayla Fetcie, Aiyana Fusco, Collin Gates, Alexandra Goodrich, Derek Goselin, Sophia Harvey, Kaden Helmer, Jacob Hogenes, Jason Howard, Megan Huff, Parker Hutt, Kristina Ingerowski, David Kelley, Grace Kitterman, Will Kurz, Brady Lafferty, Benjamin Lake, Amanda Lange, Julia Lanning, Justin Man, Jack McCandless, Rhianna McCarthy, Katherine McCombs, Mikayla McFadden, Nicholas Mendola, Brad Pearson, Joseph Pezzimenti, Jared Phillips, Hailey Pina, Bennett Prince, Ashar Rahman, Evan Reid, Erin Ritz, Ethan Roberts, Annalyse Roman, Kiara Roman, Mackenzie Ruthven, Connor Salamida, Nathan Saur, Cort Sherman, Aiden Spampinato, Max Speranza, Pierson Stamatis, Rachel Stonebraker, Isabel Stowell, Tristan Sulecki, Carina Sulzbach, Zachary Taney, Topanga Tevels, Alyssa Thompson, Zachary Turner, Riley Urzetta, Alexandria Veitch, Ryan Westbrook, Natalie White, Joseph Wilcox and Jesse Woodard.

12th grade

High honor: Noel Acor, Kayla Allen, Kamryn Bailey, Justin Bai-Rossi, Christopher Bates, Alexis Behnke, Kylie Beikirch, Rachel Bellinger, Tyler Bernhardt, Aditya Bhargava, Nathan Black, Linn Brorsson, Matthew Buchovecky, Maya Burger, Kelly Cardillo, Natalie Castaldo, Katherine Chittenden, Emily Colyer, Taylor Constantino, Alex Crane, Kylie Cromheecke, Roman Czornobil, Erica Fetcie, Johanna Gefell, Kylie Gilbert, Kyra Grooms, Lucy Haggerty, Hayden Hall, Barbara Hansen, Allison Haugh, Allison Heltz, Taylor Hersh, Andrew Horihan, Katherine Kopp, Abigail Kulp, Bryce Kuter, Matthew Leonardo, Gabriel Lind, Kaitlyn Long, Brianna Man, Claire Marino, Emma Mazzola, Parker Mehigan, Grace Meise, Grace Morrell, Michael Nersinger, Lauren Ostendorf, Keon-Woo Park, Jonathan Parker, Hudson Pavia, Kasy Pechler, Connor Preston, Jacob Prior, Emerald Rafferty, Quinn Robinson-Elhassen, Faith Rodgers, Jackson Rogers, Peter Rydzynski, Lindsey Schaeffer, Maximos Sereno, Kathryn Simplicio, Sarina Simpson, Brock Spath, Dylan Stirone, Jeremy Summerson, Aline Tellstone, Sarah Urban, Dana Vouros, Nolan Walters, Samantha White and Jenna Yattaw.

Honor: Hudson Alread, Adrian Badlu, Mia Baggett, Kalin Bailey, Rachel Baker, Eric Barron, Michael Bayley, Caitlin Bickert, Makenzie Bills, Jason Bivona, Steven Brady, Tyler Buddendeck, Carolyn Camp, Patrick Carrozzi, Autumn Chapman, Emily Chu, Dalaynia Cisse, Kathryne Colwell, Tallynn Corwin, Grace Dertinger, Kaitlyn Derwoyed, Anna Ditko, Alejandra Dominguez Perez, Kelsey Figler, Codie Fiske, Mason Fooks, Riley Gardner, Connor Gelabert, Nolan Gillens, Fredrick Ginder, Natalie Grabowski, Kayla Grasso, Jordan Gravino, Riley Grow, Jamison Guelzow, Erin Gyles, William Haller, Jake Harvey, Natalie Heller, Joshua Herendeen, Cerys Howard, Joshua Ingerowski, Casidy Ingro, Kerri Janke, Julia Johnson, Shelby Johnson, Sadie Keddy, Brendan Kieser, Joshua Kinney, Mateo Kosarko, Madison LaBarge, Adrianna Lanpheare, Bianca Laudise, Collin Lischerelli, Ryan Lukas, Michaela Malijan, Daniela Mancini, Elaine Mansfield, Mitchell Mantisi, Emery Martz, Allyson McFadden, Katie McIntee, Gabriella Melendez, William Moore, Samantha Nersinger, Andrew Nicolella, Courtney O’Dea, Kelsey O’Rourke, Mae Palmatier, Alexandra Perry, Natalie Petroske, Emma Phelps, Kaitlin Postle, Kira Potter, Allison Reed, Claire Rider, Faith Rineker, Santino Rosso, Jared Rowland, Hailey Royal, Carson Rucker, Kylie Seiler, Jacqueline Simpson, Micheal Smouse, Jessica Sodoma, Tanner Strickland, Matthew VanKuren, Ashley Vicino, Sabrina Weldon, Kali Wheeler, Hannah Wilcox, Christopher Williams, Erin Wong, Benjamin Yacavonis and Ashley Ziegelmann.

Merit: Joseph Abreu, Aubrey Ahern, Alek Ahrens, Jaylyn Alger-Smith, Aaron Appell, Ethan Ashe, Christopher Baker, Rasheda Baker, Kayla Bartron, Edward Boland, Michael Bonhag, Charles Bowe, Conrad Bremer, Ryan Briggs, Elizabeth Canipe, Sydney Carey, Sara Centola, Sydney Charleton, Kiara Cieslinski, Sage Clancy, Gregory Cole-Allen, Jack Cowles, Adam Cresswell, Richard Currier, Ethan Davis, Megan DeClercq, Nicole DelBono, Owen Dillman, Matthew DiSabato, Mikenna Folkins, Matthew Hartle, Noah Hartman, Riley Hauf, Alison Hawryschuk, Riley Houck, Kierstin Houle, Yuki Inuzuka, Morgan Jewell, Abigail Johnson, Rosalie Jones, Murron Keating-Porcella, Grace LaRocque, Henry Lichti, Ryan McNamara, Lukas Miller, Anna O’Brien, Zane Palzer, Hannah Papke, Cole Parker, Kinsey Phillips, Grace Piscani, Samantha Plews, Matthew Potter, Hunter Rickey, Allison Riley, Kataichiry Rohena-Marquez, Olivia Rowcliffe, Makenna Sharkey, Adam Slavny, Tyler Smith, Adriana Sprague, Alyssa Stanley, Noelle Stein, Colbie Stellwagen, Ian Tongue, Dale Turner, Shawn Turner, Shane Urban, Anna Williams and Cameron Yost.