Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Great Red and Beef Gordon, 8 p.m.; Friday — Fred Eaglesmith with Tig Ginn, 7:30 p.m.; Saturday — Deliliah Jones (Grateful Dead tribute), 9 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Thursday — Cottontoe Three, 7-10 p.m.; Friday — Mike Speranza, 5-7 p.m., Krypton 88, 8-11 p.m.; Saturday — Chris Stephens, 5-7 p.m., Hayden's Angels, 8-11 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Saturday — Big Blue House, 6-8 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Sara Coutant, 7 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples Friday — Open Mic hosted by Shakespeare & O'Brien, 6-9 p./m.

Brewery Pub, 8 W. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Griffith & Martino, 7:30 p.m.; Saturday — Jim Carroll, 5:30 p.m.

Bubby's Tavern, 14 Phoenix St., Canandaigua: Saturday — John Carter, 8 p.m. to midnight.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Thursday — Free Casino, The Byways, Cigs Inside, 8 p.m.; Friday — Continental Drift, Big Bertha, Epilogue, 8 p.m.; Saturday — Roses & Revolutions, Boy Jr., My Vegan Uncle, 8 p.m.

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7-10 p.m.; Friday — Steve Bartolotta, 8-11 p.m.; Saturday — Collin Jones, 8-11 p.m.; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Del Lago, 1133 Route 414, Tyre: Saturday — The Brownskin Band, with Joe Driscoll, 8 p.m.; Sunday — Seneca Falls Rotary Jazz Fest, featuring Atlas and Cool Club with The Lipker Sisters, 1-4 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Dave McGrath, 9 p.m.; Friday — The Dirty Bourbon Blues Band, 10 p.m.

Eastside Grill & Pub, 4520 Route 364, Gorham: Saturday — C&L Railroad, 6-9 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Thursday — Li'l Ed & the Blues Imperials, 7 p.m.; Saturday — JB Aaron, 8 p.m.

Firehouse Saloon, 814 S. Clinton Ave., Rochester: Friday — Kids in the Basement, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Friday — Dial Up, and The Transport, 8 p.m.

Geneseo Riviera, 4 Center St., Geneseo: Friday — Slambovian Circus of Dreams 7 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White and Company, 11 a.m. to 1 p.m., The Remnants, 7-9 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Friday — Maddy Walsh & Blind Spots, 8-10:30 p.m.

House of Guitars, 645 Titus Ave., Irondequoit: Saturday — Rhythm & Groove, 1 p.m., Deja Vu, 3 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Open Stage with Jimmy Grillo, 8 p.m.; Friday — The Earthtones, 6:30-10 p.m.; Saturday — The Dean's List, 7:30 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — ROC Street, 8 p.m. to midnight; Saturdaty — PJ Elliott, 4-7 p.m., Tulsa 8 p.m. to midnight; Sunday — Meyer & McGuire, 4-7 p.m.

Lake Drum Brewery, 16 E. Castle St., Geneva: Saturday — Old World Warblers, 9:30 p.m.

Lincoln Hill Farms, 3792 Route 247, Canandaigua: Thursday — Gibson Brothers, with Maria Gillard Trio, 6:30 p.m.; Friday — Dirty Blanket, with Stinky Boots, 6:30 p.m.; Sunday — Aaron Lipp & Bobby Henrie, 2 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Hanna PK Duo, 7 p.m.; Friday — Mike Kaupa Quartet, 8 p.m.; Saturday — Jackson Cavalier, 8 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Lobby Craft Eatery, 3530 East Lake Road, Canandaigua: Thursday — Open Mic, 6-9 p.m.

Longshots at Finger Lakes Hotel, 6108 Loomis Road, Farmington: Friday — Dave McGrath, 8-11 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point Drive, Henrietta: Thursday — Aoife Scott, 8 p.m.; Friday — Hanna and the Blue Hearts, 8-11 p.m.; Saturday — Lauren & The Good Souls (CD release), 7:30-10:30 p.m.; Sunday — Bobby Militello Quartet, 6-9 p.m.

Macri's Deli, 699 S. Main St., Geneva: Friday — Nick Vecchioli, 5-7 p.m.

Montage Music Hall, 55 Chestnut St., Rochester: Saturday — Metallic Onslaught Music Fest featuring Shadowborn, Nuclear Winter, Invictra, Drama Scream, Traverse the Abyss, more, 5 p.m.; Sunday — Turnover, with Young Cow, 7 p.m.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Saturday — Riding Shotgun, 9 p.m. to midnight.

New York Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Roland, 6-9 p.m.

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Claudia Hoyser, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Inside Out, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Aaron Lipp, 6-8 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Saturday — Harmonica Lewinsky, Danny Laj & The Looks, Alex Patrick & Noseboy, 9 p.m. to 2 a.m. 

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Thursday — Mike Pappert, 5:30-8:30 p.m.; Friday — Connie Fredericks-Malone, 6-9 p.m.; Saturday — Cynthea Kelley, 6-9 p.m.

Rabbit Room at The Lower Mill, 61 N. Main St., Honeoye Falls: Thursday — Kinloch Nelson, 6:30 p.m.

ReInvention Brewing Co., 9 N. Main St., Manchester: Friday — James Draudt, 5-8 p.m.; Saturday — Men Behaving Badly, 5-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming and Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Sticks & Stones, 8 p.m. to midnight; Saturday — Knight Patrol, 8 p.m. to midnight.

Rylie J's, 38 Seneca St., Geneva: Friday — Meyer & McGuire, 6-9 p.m.

Seven Story Brewing, 604 Pittsford Victor Road, Pittsford: Friday — Mike Nolan, 7-10 p.m.; Saturday — Backyard Chemistry, 7-10 p.m.

Sticky Lips, 830 Jefferson Road, Henrietta: Friday — Justin Williams & Forward Progress, 8:45 p.m.; Saturday — The Taint, 9:15 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Mochester, with Camp Roc Starband Phantom, 7:30 p.m.; Friday — Bobby Henrie & The Goners, 8 p.m.; Saturday — The Be Kind Festival featuring A Girl Named Genny, Extended Family, The Forest Dwellers, and Charles Emanuel, 3 p.m.

Twisted Rail, 169 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Jukebox Militia, 6-10 p.m.; Saturday — Ugly Junk, 6-10 p.m.; Sunday — Craig Snyder Trio, 2-5 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Seein' Double, 6-9 p.m.