Abilene Bar & Lounge, 153 Liberty Pole Way, Rochester: Thursday — Bobby Henrie & The Goners, 8 p.m.; Friday — Free Casino, with The Stone Lows, 9 p.m.; Saturday — The Way Down Wanderers, 9:30 p.m.

B-Side, 5 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — Mike "Cotton Toe" Scrivers, 5-7 p.m., JumboShrimp, 8-11 p.m.; Saturday — Don Christiano and Walt O'Brien (The Beatles Unplugged), 5-7 p.m., Cinnamon Jones & Eternal Soul, 8-11 p.m. 

Barry's Old School Irish, 2 W. Main St., Webster: Saturday — Webster Folk Jam, noon to 2 p.m.

Bernunzio's Uptown Music, 122 East Ave., Rochester: Saturday — Down Home Bluegrass Band, noon to 1 p.m.

Bottomless Brewing, 3543 East Lake Road, Geneva: Friday — Travis Knapp, 6-8 p.m.; Saturday — The Ende Brothers, 6-9 p.m.

Boulder Coffee, 100 Alexander St., Rochester: Friday — Head to the Roots, 7 p.m.; Sunday — John Popielarz, 3 p.m.

Brew & Brats at Arbor Hill, 6461 Route 64, Naples: Saturday — Open Mic hosted by Chris Burley, 6-9 p.m.

Bubby's Tavern, 14 Phoenix St., Canandaigua: Saturday — John Carter, 8 p.m. to midnight.

Bug Jar, 219 Monroe Ave., Rochester: Saturday — Aku, Mustard Mind, Candy Isle, Evil Hearted You, Archimedes, 8 p.m.

Café Veritas at First Unitarian Church, 200 S. Winton Road, Rochester: Saturday — Christine Lavin,

Cottage Hotel, 1390 Pittsford Mendon Road, Mendon: Thursday — Paul Strowe, 7-10 p.m.; Friday — Collin Jones, 8 p.m.; Saturday — Franklin Mint, 9 p.m.; Sunday — Open Mic, 7-10 p.m.

Dinosaur Bar-B-Que, 99 Court St., Rochester: Thursday — Ragechill, 9 p.m.

Fanatics Pub, 7281 W. Main St., Lima: Saturday — Steve Grills and the Roadmasters, 7 p.m.

Flaherty's Three Flags Inn, 60 W. Main St., Honeoye Falls: Saturday — Boyd & Parker Ambush, 9 p.m.

Flour City Station, 170 East Ave., Rochester: Thursday — Honey Smugglers, with The Probables and The Dawn Timbers, 9 p.m.; Friday — Something Else, with Dial Up, 9 p.m.; Saturday — Mephiskapheles, Spring Heeled Jack, Turkey Blaster Omega, 8 p.m.

Greenhouse Café, 2271 E. Main St., Rochester: Friday — Bob White and Company, 11 a.m. to 1 p.m., Open Mic, 7-9 p.m.

Hollerhorn Distilling, 8443 Spirit Run, Naples: Saturday — A Girl Named Genny, 8-11 p.m.; Sunday — Moving Mountains, 4-6 p.m.

Johnny's, 1382 Culver Road, Rochester: Thursday — Jimmy Grillo's Open Stage, 8 p.m.; Friday — Earthtones, 5:30 p.m., Grovestreet Band, 8:30 p.m.; Saturday — Teagan and the Tweeds, 8:30 p.m.

José & Willy's, 20 Lakeshore Drive, Canandaigua: Friday — Boogiemen, 8 p.m. to midnight; Saturday — Headed North, 8 p.m. to midnight.

Lake Drum Brewing, 16 E. Castle St., Geneva: Saturday — Vortex Special, 9:30-11:30 p.m.

Lake State Station, 41 Lake St., Geneva: Friday — Kenny Campbell, 6-9 p.m.

Little Theatre, 240 East Ave., Rochester: Thursday — Big Blue House, 7 p.m.; Friday — The Jane Mutiny, 8 p.m.; Saturday — Woody Dodge, 8 p.m.; Sunday — Classical Guitar Night, 7 p.m.

Lovin' Cup, 300 Park Point, Henrietta: Thursday — Salsa Night with Essence of Rhythm, 8 p.m.; Friday — Robert Berry's 3.2, 8-11 p.m.; Saturday — Girls Rock! Rochester Rock Roulette Showcase, 8-10 p.m.; Sunday — The Cool Club and The Lipker Sisters, 6-8:30 p.m.

Lux Lounge, 666 South Ave., Rochester: Friday — Redbeard Samauri and Lost Wax Collective, 9 p.m.

Macri's Deli, 699 S. Main St., Canandaigua: Friday — Nick Vecchioli, 5-7 p.m.

Main Street Armory, 900 E. Main St., Rochester: Saturday — Jayda Youngan, 10 p.m.

Mulconry's, 17 E. Liftbridge Lane, Fairport: Friday — The Jasper Stills, 8 p.m. to midnight; Saturday — James Draudt, 8 p.m. to midnight.

Nashvilles, 4853 West Henrietta Road, Henrietta: Friday — Claudia Hoyser Band, 9 p.m. to midnight; Saturday — State Line, 9 p.m. to midnight

Nick's Chophouse, 5 Beeman St., Canandaigua: Friday — Big Blue House, 7:30-10:30 p.m.; Saturday — Hanna PK, 7:30-10:30 p.m.

Noble Shepherd, 7853 Route 20A, Bristol: Friday — Tom Chamberlain, 6-8 p.m.; Saturday — Travis Prinzi Band, 6-8 p.m.

NY Kitchen, 800 S. Main St., Canandaigua: Friday — Dallas Greece, 6-9 p.m.

Photo City Improv, 543 Atlantic Ave., Rochester: Thursday — Root Shock, with Baker Street, 9 p.m. to 2 a.m.; Friday — Wakaan, with Champagne Drip and LUZCID, 8:30 p.m.; Saturday — Guitars for Heroes, 1 p.m. to midnight.

Prosecco, 1550 Route 332, Farmington: Friday — Connie Fredericks-Malone, 6-9 p.m.; Saturday — A Taste of Jazz Duo, 6-9 p.m.

Record Archive, 33 1/3 Rockwood St. (off East Avenue), Rochester: Thursday — Mike "Cotton Toe" Scrivens, 5-8 p.m.; Friday — Deborah Magone, 5-7 p.m.

ReInvention Brewing, 9 N. Main St., Manchester: Friday — James Draudt, 6-9 p.m.; Saturday — Travis Prinzi Band, 6-8 p.m.

Remedy at Finger Lakes Gaming & Racetrack, 5857 Route 96, Farmington: Friday — Me & The Boyz, 8 p.m. to midnight; Saturday — Flint Creek, 8 p.m. to midnight.

Roots Café, 197 N. Main St., Naples: Saturday — Jackson Cavalier, 8 p.m.

Sager Beer Works, 46 Sager Drive, Suite E, Rochester : Friday — Paul Strowe, 7 p.m.; Saturday — The Fog Trio, 7:30 p.m.

Starry Nites Café, 696 University Ave., Rochester: Friday — Jim Bowers, 8 p.m.

Three Heads Brewing, 186 Atlantic Ave., Rochester: Friday — Eric Carlin's Half-Dead, 8 p.m.; Saturday — The Isotopes (Ween tribute), 8 p.m.

Twin Elder Brewery, 160 School St. #4, Victor: Saturday — The Live Bait Band, 7-10 p.m.

Twisted Rail, 108 Main St., Macedon: Saturday — Seein' Double, 6-9 p.m.

Twisted Rail, 495 Exchange St., Geneva: Saturday — Roll The Dice, 7:30 p.m.