Victor Senior High School named the following students to its first-quarter honor rolls for 2019-20.

Ninth grade

High honor: Ethan Adrid, Amelia Ahern, Emma Alvares, Nathan Aparo, Kylie Bickert, Jaycee Birkemeier, Timothy Buck, Renee Carnevale, Anthony Carter, Olivia Chalupa, Colden Chierichella, Jordan Cieslinski, Hayden Cunningham, Nicholas Czornobil, Kennedy Daley, Sophia Damico, Erin DeHollander, Kayla Dibble, Ana Dobrot, Jack Dunfey, Meghan Eckhardt, Kelsey Fahy, Cadence Fehrenbach, Tyler Ferraro, Hanna Fields, Tyler Fink, Emily Galewski, Ben Gensiejewski, Catherine Ginther, Wyatt Gray, Mason Haarr, John Haggerty, Justin Helmer, Grace Hopson, Andrew Jakubowski, Emeth Jamison, Reese Jones, Eileen Kopp, Levi Larsen, Ava Lattimer, Sophia Lezeska, Cooper Loyal, Jacob Malone, Melania Mammano, Katherine McCann, Julia Miller, Katheryn Mitchko, Macy Monas, Lillian Morell, Marion Naple, Emily Neenan, Alexander Novak, Maxwell Olmstead, Nathan Oyer, Liam Parsons, Hunter Pearson, Abigail Postle, Patrick Purcell, Emma Quattrochi, Ashaz Rahman, Andrew Rankins, Aubrey Reiffer, Addison Sabbour, Wyatt Samuels, Jack Schlee, Sabrina Sciortino, Stella Sciortino, Carrie Sidare, Emma Skibinski, Elsa Skowron, Jackson Slavny, Morgan Spath, Douglas Tavolette, Kesava Vedula, Bailey Visingard, Emma Wood, Grace Woodworth, Olivia Worrall, Ava Zaccour and Molly Zugner.

Honor: Chiazokam Adjaero, Jacob Allen, Bailey Ashton, Quinton Babcock, Emily Bai-Rossi, Lara Baronsky, Catherine Benedetti, Olivia Benetti, Kate Bennett, Elizabeth Bernhardt, Anna Braithwaite, Bella Brancato, Brooke Bredesen, Kyle Brokaw, Colette Burger, Charlotte Burns, Caden Canna, Ty. Carey, Sloane Carr, Jordan Chizuk, Jayce Clark, Grace Crabbe, Jacob Currier, Gabriel D’Aiello, Joseph Dalconzo, Peyton Danks, Terreque Davis, Tessa Ditko, Enzo D’Jesus, Matthew Eifert, Nicholas Figler, Carter Fink, Caitlyn Fronczak, Owen Gallivan, Payton Giliforte, Samuel Gotham, Jackson Guck, Rylee Hardgrove, Jack Harvey, Terrell Highsmith, Zachary Hill, Mekenna Hobson, Theodore Hodownes, Ellie Horvath, Kayleigh Houle, Doyle Ierlan, Julian Karlson, Casey Keohane, Connor Lafferty, Abigayle Langan, Ethan Lischerelli, Avery Lombard, Julius Lorenzo, Olivia Luchetti, Nicholas MacLean, Bella Man, Paxton Marshall, Jennifer Martin, Sean McCarthy, Braeden McConville, Alan Miller, Hannah Mortensen, Kyla Murphy, Emma Nelkin, Adam Nhaila, Kallan Palmer, Tyler Pero, Rebecca Pettee, Natalie Pipes, Matthew Pitt Kuek, Ian Pritchard, Anthony Queri, Ty Rader, Jenna Reed, Madeline Reh, Samuel Ricci, Dominic Rivera, Brady Robinson, Aidan Sanders, Maryn Savage, Jadyn Schaffer, William Schlosser, Lauren Schrader, Nicholas Sheets, Meili Shepard, Hailey Sheridan, Brooke Smith, Carter Stepien, Gracie Sweet, Kaidyn Thompson, Luke Thompson, Keira Waterman, Maya Waterman, Taylor Weldgen, Gabriella West, Jayden Wetmore, Liam Wheeler, Declan Whitmore, Lillian Williams, Owen Woodhouse, Sophia Yacavonis, Nicholas Yattaw and Cosgrove Zeiser.

Merit: Carrie Adams, Bridget Bartelse, Isaiah Baxtron, Fabian Berisha, Sean Bonhag, Isabelle Bright, Jehlyn Brown, Bradley Carlson, Maxwell Clar, Sofia Colella, Zachary Cooney, Aidan Cox-Bagley, Emma Crowley, Liliana D’Alessandro, Emma DeRoller, Ryan Dodge, Abigail Dora, Jack Eades, Evalyn Engebrecht, Asher Erwin, Ashton Fantauzzo, Jacob Ferguson, Alonna Fields, Charles Forkell, Mitchell Girard, Sean Girard, Chloe Glynn, Shem Gossage, Thomas Gravino, Maverick Guffey, Gracelyn Harloff, Shelby Hay, Cristian Hernandez, Brennan Hopkins, Isobella Hoyt, Joshua Ibrisimovic, Lydia Jaeger, Mitchell Johnson, Alexis Jones, Benjamin Lange, Jacob Lloyd, Faith Lynch, Connor Magin, Alexis Marshall, Noah Marshall, Donovan Mathis, Drew McCandless, Sydney Melton, Samantha Moffett, Benjamin Monas, Amanda Mott, Olivia Mundorff, Harrison Powell, Marlayna Ransom, Ava Reffelt, Emily Relyea, Wyatt Roselli, Elijah Ross, Adriana Samoel, Robert Schaeffer, Rylan Seager, Zohair Sheikh, Ian Simons, Aiden Sisca, Tyler Smith, Jenna Stellwagen, Kyle Thisse, Landen Thisse, Rachel Tonkovich, Lila Warner, Grace Weldgen, Leah Winkelman and Parker Zeiser.

10th grade

High honor: Alaina Andre, Cian Baldwin, Carly Bentley, Ronik Bilimoria, Abigail Black, Sarah Brownlee, Grace Callahan, Audrey Chung, Mallory Clar, Lucas Cleary, Marcella Constantino, Alison Cook, Jacob Corporon, Liam Culhane, Luceila Dalupang, Amber DeRosa, Michael Dumas, Arianna Epps, Olivia Eschler, Alexandra Finocchario, Paige Ford, Sydney Haas, Alexa Henehan, Jansen Hildman, Grace Horihan, Caitlin Keenan, Jacob Knapp, Karlie Kondziela, Lucas Kosarko, Andrew Kovaleski, Kiera Lalley, Nicolas Lamparella, Rachael Lanning, Jan Li, Maxwell Lockhart, Morgan Long, Eric Marchetti, Alexandria McKenzie, Kaitlin Murphy, Kaitlyn Nardozzi, Philip Nwugwo, Eva O’Neil, Elizabeth Onze, Trinity Pasion, Kendall Pask, Zachary Pavia, Owen Pettee, Madeline Pitts, Sophie Pogoda, Evanthia Pronti, Helen Qian, Abiha Rahman, Atena Rahman, Alex Reiffer, Nicholas Reifsnyder, Carolyn Reilly, Cooper Ryczek, Drew Ryczek, Brynn Sandruck, Madison Sargent, Natalie Sheahan, Allison Simmons, Madeleine Spindler, Owen Stone, Annika Stresz, Timothy Sumarsono, Isla Tait, Erica Tarantelli, Calvin Tongue, Scarlett Ulatowski, Jason Vander Linden, Emily Webb, Aiden Wheeler, Jaden White, Emily Willow, Lauren Willow, Noah Wojcik, Roman Wright and Winson Zhu.

Honor: Kaya Adams, Cailyn Alianell, Anthony Alvarez Velez, Christopher Arellano, Dominic Attardi, Lilianne Augustine, Matthew Baird, Adam Barbato, Emma Barstow, Jack Berl, Anna Besaw, Marissa Booth, Matthew Brady, Emily Brame, Logan Brasacchio, Olivia Bruno, Julia Bullwinkle, Nicholas Carlson, Mallory Casler, Christopher Caverly, Rohan Chitre, Brennan Clark, Jacob Commisso, Sydney Constantino, Kalliope Cragg-Hoer, Connor Cronin, Alexander Crossing, Emily Davis, Andrew Dempsey, Quinlan Devanny, Tiffany Doan, Keira Donnelly, Harrison Doty, Joon Echols, David Eisler, Peter Eygabroad, Dylan Ferraro, Brianna Firkowski, Kelsey Flaitz, Julian Fontanel, Maddox Fooks, Emily Frey, Maggie Galewski, Jack Gallagher, Hallie Gates, Louis Germain, Tristan Gilbert, Rachel Gill, Cameron Guarino, Skylar Harden, Andrew Haugh, Paige Hersh, Cole Hogan, Alexander Johnson, Reilly Jones, Lamia Karabegovic, Eleni Kazacos, Joshua Knapp, Lindsay Kulesa, Alexander LaBarge, Lauren Lanning, Ana Legrady, Bethany LeStorti, Allison Lettman, Zachary Long, Caleb Loyd-Payton, Madison Mabbett, Marissa Mancini, Anthony Marcano, Liam McAdoo, Abigail McGrath, Sydney McKinnon, Rylan Meilutis, Jake Miles, Ryan Militello, Katja Miller, Kathryn Morgan, Grayson Natale, Alia Nearpass, Emily Nielsen, Brodin O’Leary, Alex Ottnod, Jackson Pealer, Nicholas Peluso, Owen Pender, Igor Polotai, Zachary Prior, Owen Race, Hannah Redington, Nolan Reh, Sarah Reifsnyder, Charles Romeis, Adam Rothfuss, Hailey Sasso, Lauren Scarsella, Logan Schaeffer, Kennedy Schottland, Zachary Sidare, Cole Smith, Jack Stephens, Andrew Tavolette, Adam Usselman, Jillian VanKuren, Leah VanWyk, Lisa Wang, Emma Werkmeister, Grant White, Scott Wilmot and Camryn Yates.

Merit: Taylor Adams, Cate Allen, Devin Amadeo, Felicia Amadio, Nicholas Anania, Aiden Beal, Cameron Beal, Jordan Benson, Blake Bentley, Jordan Boje, Christina Borja, Matthew Braun, Patrick Burns, Christopher Capezzuto, Nadine Carr, Ryan Chaney, Stephanie Cherry, Mackenzie Coleman, AnnaBelle Colf, Marley Crane, Samuel Dane, Joshua DiPalma, Cierra Douglas, Madison Dragomani, Brody Engelbrecht, Dexter Ernest, Paige Farrell, Grace Flansburg, Shauna Ford, Max Friedlander, Tyler Frungillo, Tyler Gleason, Kaden Haines, Nolan Hamann, Hannah Havill, Cally Jensen, Christopher Kalen, Christian Kurz, Matthew Leone, Matthew Lindsey, Jon Michael McCaffrey, Lauren McCay, Lydia McGraw, Cody Meunier, Robert Miller, Andie Moszak, Gabriel Newson, Maria Nicolella, Jacob Ostendorf, Makenna Overton, Logan Palmer, Mikayla Peris, Ava Pezzimenti, Aiden Post, Evan Ranney, Kathryn Rauscher, Karlee Reed, Colten Richards, Braydan Riesenberger, Efrain Roman, Kiarelys Roman-Sanchez, Karleigh Ruffalo, Kelsey Sackett, Jaden Secker, Garrett Simpson, Laura Stubbings, Collin Taney, Jonah Whittier and Ryan Zaccour.

11th grade

High honor: Semma Alfatlawi, Olivia Allocco, Reem Alsalahi, Emily Baker, Jonathan Barclay, Katelyn Barton, Emma Bentley, Lillian Braddon, Summer Braithwaite, Anna Burdick-Biernbaum, Logan Callahan, Sydney Carr, Lev Cherpel, Jennifer Cherry, Alexandra Cieslinski, Alexander Czornobil, Mary Dertinger, Emma Dunaske, Emily Eckermann, Carlee Elliott, Calistine Feger, Michael Ferraro, Nicholas Fronczak, Bridget Garrity, Kylie Gelabert, Taylor Gravino, Paige Guck, Chloe Haller, Paige Hoover, Eric Huffman, Isabella Ippolito, Autumn Jamison, Brynne Kessler, Monica King, Darren Koo, Austin Kuntz, Lindsay Lauretti, Jacob Locke, Morgan Magierski, Gianluca Mammano, Sarah Marciano, Tyler McKenzie, Nicholas Merante, Henry Merges, Katherine Millspaugh, Nicolette Morell, Benjamin Olson, Anne Parsons, Hayden Payne, Ryan Pero, Jacqueline Pettee, Anessa Pigula, Sydney Prescott, Roger Purcell, Benjamin Raduns, Lauren Rider, Sherry Robinson, Morgan Romeis, Emma Rubino, Madison Rucker, Grace Rydzynski, Aidan Schlarbaum, Jersey Schneider, Emma Senglaub, Kathryn Senglaub, Carolyn Simplicio, Lydia Simpson, Baylee Smith, Kathryn Stear, McKayla Streber, Johanna Swan, Peyton Tripp, Jordan Underhill, Kelsey Van Aken, Nicholas Ward, Meghan Weldon, Samantha Wing and Alexis Worrall.

Honor: Nicole Albert, Sophia Attardi, Timothy Avila, Jillian Bikowsky, Brooke Bivona, Payton Boland, Connor Bowman, Mary Brady, Camden Brainerd, Clark Broderick, Trevor Brokaw, Danielle Brown, Andrew Buck, Ericson Calderon, Jaycie Cannan, Joseph Centola, Joseph Clar, Nicolas Cleary, Austin Clifton, Ryan Colwell, Nathaniel Connors, John Davis, Allie DeLeon, Julia DeMars, Chase Dickens, Emily Edwards, Ethan Engert, Katherine Farney, Julia Farrance, June Farrell, Joseph Felice, Samantha Figler, Haley Fisher, Nicholas Francher, Andrew Gefell, Kyle Gietler, Kyle Godwin, Andreliz Gonzalez Marquez, Colin Graham, Tiana Heid, Nicole Helms, Allison Herendeen, Melissa Hobson, Lauren Holmes, Kevin Hopson, Olivia Houghtaling, Hannah Jacoby, Katie Jones, Kennedy Kirk, Ilsa Kloiber, Nathaniel Kulp, Hanna Kumpf, Julianna LaPenna, Caroline Lattimer, Ella Lesniak, Kathryn Lukas, Robert Lynch, Alessandro Marini, Sophia Marro, Steven Mayeu, Michael Mitchko, Jayden Morrell, Triston Morrell, Georgana Morsch, Gabrielle Myer, Owen Myers, James Naber, Elane Nelkin, Celia Palmiere, Ryan Parrish, Alex Parton, Danielle Petroske, Victoria Phan, Alyson Postle, Rebecca Pritchard, Elizabeth Przepiora, Hawkan Richards, Charles Robbins, Breanna Ryan, Abigail Sandburg, Mackenzie Schlee, John Schrader, Teagan Secker, Alex Seiler, Skyler Shelton, Trenton Sherman, Alfred Skibinski, Aliyah Sone, Liam Sullivan, Jaden Tantillo, William Tehan, Maya Thompson, Olivia Trass, Alexandra Wheeler, Benjamin Wheeler, Natali Whitcomb, Breanna White, Connor Williams, Elli Williams, Rylee Williamson, Kate Yehl and Erin Zornow.

Merit: Cory Arquette, Karelys Badillo Vega, Rushawn Baker, Sophia Battaglia, Dylan Battle, Ethan Behnke, Kyle Bennett, Jonathan Boyce, Hannah Brady, Megan Briley, Caden Burgio, Ryan Bystrom, Elora Chaudhuri, Camden Chierichella, Nicholas Colella, Zachary Collins, Zackary Cutri, Hunter DeClercq, Kristian DeLorme, Olivia DeYoung, Liam Erwin, Michael Feck, Kaylee Fisher, Jackson Gallivan, Esha Gandhi, Benjamin Gleber, Lucas Gruenfelder, Lauren Hamilton, Jacob Hartle, David Henderson, Matthew Holm, Caleb Jensen, Codey Jensen, Madison Johnson, James Knapp, Trevor Knapp, Sasha LaBarge, Cal Lambert, Matthew Lang, Emily Luna, Lia Markese, Kathryn McAdoo, Pierce Mehigan, Daniel Melendez, Gabriella Mendez, Jason Miller, Abigail Nash, Andrew Palmatier, Emily Power, Abigail Raimondi, Garrett Record, Kayla Reffelt, Olivia Ross, Felice Rucci, Abigail Samson, Eli Schaner, Sarah Slavny, Madeline Sloyer, Spencer Smith, Taylor Stanley, Kyle Stepien, Jacob Summerson, Ezekiel Theede, Alyssa Thompson, Jakobe Van Dame, John VanBortel, Trevor Walker, Kaitlyn Wheeler, Jane Williams, Jason Zaccour and Charles Ziegelmann.

12th grade

High honor: Jared Alianell, Kaiden Andersen, William Andre, Taylor Ashe, Alyssa Baird, Zachary Birkemeier, Meghan Bowers, Anna Boyer, Thomas Brei, Kassidy Burrows, Bailey Chudner, Abigail Clar, Jeremiah Cohen, Lily Colucci, Gabrielle Constantino, Madison Cunningham, Olivia Damico, Megan Datz, RayLynn Dean, Sofia DiCarlo, Matthew DiRisio, Sydney Flaitz, Angelina Galante, Collin Gates, Natalie Ginther, Justin Graham, Akul Gupta, Grace Guralnick, Briana Hannan, Anna Heltz, Christopher Heltz, Kristina Ingerowski, Timothy Keohane, Olivia Larson, Reed Lautenslager, Gianna Leone, Paige Lind, Rachael Link, Samuel Lyle, Andrew Martin, Marvin Martin, Megan McCann, Katherine McCombs, Brennan McGory, Renee Merriman, Sophia Milazzo, Peyton Miles, Madelyn Mitchko, Alexander Moon, Bryanna Moore, Tanner Moszak, Georgia Mowers, Alexa Natale, Alexander Newton, Aaron Nguyen, Ijeoma Nwugwo, Aiden O’Neil, Mae Palmatier, Ethan Pealer, Brad Pearson, Megan Perrone, Jasmyn Pitt Kuek, Max Pogoda, Brendan Popielec, Connor Powell, Kelsey Purcell, Lucy Qian, Olivia Queri, Alicia Redington, Evan Reid, Alexis Rogers, Mitchell Ryczek, Connor Salamida, Fransheska Serrano, Kaitlin Sidare, Pierson Stamatis, Ryan Stark, William Stone, Elyse Sumarsono, Joseph Theede, Alan Tolomay, Morgan Usselman, Corina Vandenberg, Jenna Venturo, Jaelyn Verzella, Heather Walker, Olivia Wasnock, Emma Wesley and Matthew Woodworth.

Honor: Acsa Aguilar-Rivero, Alexa Bellomo, Jordan Bem, Gabriella Bigger, William Bikowsky, Michael Bowman, William Brady, Alexa Braun, Matthew Caggiano, Michael Calianese, Jack Carlson, Alana Clar, Graham Clark, Tyler Clarke, Noah Cooper, Brock Corwin, Jadalyn Cox, Kaeleigh Cronin, Adrienne Cushman, Tyson Dailey, Ryleigh Dallimore, Claudia Dedie, Elliott DeHollander, Kyle Dempsey, Gabriella Diaz, Veronica Dominguez, Arabella Doyen, Bobbie Drown, Alexandra Ehle, Regan Endres, Jacob Estabrooks, Benjamin Farrell, Samantha Farrelly, Paige Felix, Teresa Flugel, Charles Fredericks, Holly Gamble, Jacob Gauthier, Zachary Geer, Cameron Germain, Collin Giess, Bryce Gisondi, Alexandra Goodrich, Nathan Gordon, Derek Goselin, Connor Guarino, Joshua Hall, Abby Hannel, Stephanie Hastings, Kaden Helmer, Pandora Holm, Parker Hutt, Hannah Jaeger, Nicole Jones, Vanessa Kapiamba, Grace Kitterman, Travis Knapp, Keith Kolaczyk, Lauren Kulesa, Will Kurz, William Laine, Benjamin Lake, Gabrielle Landry, Amanda Lange, Julia Lanning, Andrew Magistrado, Justin Man, Jomari Matthews, Mikayla McFadden, Daniel McKinley, Nicholas Mendola, Trevynn Miles, Xavier Minnamon, Ariana Montalvo, Mark Oddi, Samantha Parisi, Joseph Pezzimenti, De Ja Ne Pile, Hailey Pina, Ashar Rahman, Liam Richards, Erin Ritz, Tanner Ritz, Ethan Roberts, Annalyse Roman, Kiara Roman, Jaxen Roth, Maxwell Ruscio, Eli Samuels, Cecelia Santell, Nathan Saur, Brendan Scarsella, Rachel Sears, Cort Sherman, Daniil Smirnov, Olivia Soto, Aiden Spampinato, Katelyn Spath, Max Speranza, Jaiden Steen, Marlene Stimmel, Brianna Sturgill, Tristan Sulecki, Carina Sulzbach, Michael Swann, Alyssa Tarantelli, Marshall Todd, John Tolomay, Scott Ulatowski, Riley Urzetta, John Vander Linden, Alexandria Veitch, Sydney Weimer, Chloe Whittier, Jesse Woodard and Emily Zazulak.

Merit: Benjamin Abreu, Ginikachi Adjaero, Juliet Ahern, James Arellano, Steven Armstrong, Amar Atwood, Jessica Avery, Pieter Bartelse, Alexander Bernhardt, Vincent Blackburn, Allison Bowe, Mariah Brass, Samuel Bresson, David Bruinix, Hunter Burdick, Samantha Catholdi, Daniel Caverly, Morgan Collazo, Madilynn Cox-Bagley, Caleb Crouch-Pickup, Rylee Delaney, Jersey Dillman-Hadlock, Timothy Duffy, Gary Effler, Madison Eisenberg, Kayla Fetcie, Nicholas Formicola, Benjamin Gardner, Sophia Harvey, Megan Huff, Garrett Johnson, Calvin Kelley, David Kelley, Shea Kinsella, Hope Kubinski, Madison LaBarge, Alexander Lucas, Kaytlin Marshall, Jack McCandless, McKayla Moore, Kyle Natrigo, Isabel Newton, Julia Panzica, Austin Persaud, Jared Phillips, Mackenzie Presutti, Bennett Prince, McKenzie Rickey, Mackenzie Ruthven, Giulia Scocchieri, Ayden Stanley-Barry, Isabel Stowell, Michael Utter, Ryan Westbrook, Natalie White and Samantha Woodhams.