Victor Senior High School named the following students to its second-quarter honor rolls for 2019-20.

Ninth grade

High honor: Ethan Adrid, Amelia Ahern, Emma Alvares, Nathan Aparo, Bailey Ashton, Olivia Benetti, Kylie Nicole Bickert, Jaycee Birkemeier, Timothy Buck, Renee Carnevale, Anthony Carter, Olivia Chalupa, Colden Chierichella, Jordan Cieslinski, Hayden Cunningham, Nicholas Czornobil, Kennedy Daley, Sophia Damico, Erin DeHollander, Kayla Dibble, Ana Dobrot, Jack Dunfey, Kelsey Fahy, Cadence Fehrenbach, Tyler Ferraro, Hanna Fields, Tyler Fink, Emily Galewski, Ben Gensiejewski, Catherine Ginther, Samuel Gotham, Mason Haarr, John Haggerty, Justin Allen Helmer, Grace Hopson, Andrew Jakubowski, Emeth Jamison, Reese Jones, Casey Keohane, Eileen Kopp, Levi Larsen, Ava Lattimer, Cooper Loyal, Nicholas MacLean, Melania Mammano, Bella Man, Katherine McCann, Katheryn Mitchko, Macy Monas, Lillian Morell, Marion Naple, Emily Neenan, Alexander Novak, Maxwell Olmstead, Nathan Oyer, Abigail Postle, Emma Quattrochi, Ashaz Rahman, Andrew Rankins, Jenna Reed, Aubrey Reiffer, Addison Sabbour, Wyatt Samuels, Maryn Savage, Jack Schlee, Sabrina Sciortino, Stella Sciortino, Nicholas Sheets, Carrie Sidare, Elsa Skowron, Jackson Slavny, Morgan Spath, Douglas Tavolette, Kaidyn Thompson, Kesava Vedula, Bailey Visingard, Keira Waterman, Liam Wheeler, Emma Grace Wood, Grace Woodworth, Olivia Worrall, Ava Zaccour and Molly Zugner.

Honor: Quinton Babcock, Emily Bai-Rossi, Lara Baronsky, Catherine Benedetti, Kate Bennett, Elizabeth Bernhardt, Bella Brancato, Brooke Bredesen, Colette Burger, Charlotte Burns, Ty Carey, Sloane Carr, Jordan Chizuk, Jayce Clark, Grace Crabbe, Gabriel D’Aiello, Joseph Dalconzo, Peyton Danks, Terreque Davis, Tessa Ditko, Enzo D’Jesus, Ryan Dodge, Meghan Eckhardt, Matthew Eifert, Evalyn Engebrecht, Jacob Ferguson, Alonna Fields, Carter Fink, Caitlyn Fronczak, Payton Giliforte, Chloe Glynn, Wyatt James Gray, Jackson Guck, Rylee Hardgrove, Jack Harvey, Cristian Hernandez, Zachary Hill, Mekenna Hobson, Theodore David Hodownes, Ellie Horvath, Joshua Ibrisimovic, Doyle Ierlan, Julian Karlson, Abigayle Langan, Sophia Lezeska, Ethan Lischerelli, Avery Lombard, Olivia Luchetti, Jacob Malone, Paxton Marshall, Jennifer Martin, Sean McCarthy, Braeden McConville, Sydney Melton, Alan Miller, Julia Miller, Olivia Mundorff, Kyla Murphy, Emma Nelkin, Adam Nhaila, Kallan Palmer, Liam Parsons, Hunter Pearson, Tyler Pero, Rebecca Pettee, Matthew Pitt Kuek, Ian Pritchard, Patrick Purcell, Anthony Queri, Ty Rader, Marlayna Ransom, Madeline Reh, Emily Relyea, Samuel Ricci, Dominic Rivera, Brady Robinson, Adriana Samoel, Aidan Sanders, William Schlosser, Lauren Schrader, Meili Shepard, Emma Skibinski, Brooke Smith, Carter Stepien, Gracie Sweet, Luke Thompson, Rachel Tonkovich, Ava Trass, Maya Waterman, Taylor Weldgen, Gabriella West, Jayden Wetmore, Declan Whitmore, Leah Winkelman, Owen Woodhouse, Sophia Yacavonis and Nicholas Yattaw.

Merit: Carrie Adams, Chiazokam Adjaero, Jacob Allen, Bridget Bartelse, Sean Bonhag, Anna Braithwaite, Isabelle Bright, Kyle Brokaw, Caden Canna, Bradley Carlson, Maxwell Clar, Sofia Colella, Zachary Cooney, Aidan Cox-Bagley, Jacob Currier, Liliana D’Alessandro, Emma DeRoller, Abigail Dora, Jack Eades, Asher Erwin, Ashton Fantauzzo, Nicholas Figler, Charles Forkell, Evelyn Fredericks, Owen Gallivan, Mitchell Girard, Thomas Gravino, Maverick Guffey, Gracelyn Harloff, Melody Harloff, Terrell Highsmith, Brennan Hopkins, Kayleigh Houle, Isobella Hoyt, Annitta Johnson, Alexis Jones, Connor Lafferty, Benjamin Lange, Jacob Lloyd, Julius Lorenzo, Faith Lynch, Connor Magin, Alexis Marshall, Noah Marshall, Cassidy McGrath, Samantha Moffett, Benjamin Monas, Amanda Mott, Natalie Pipes, Jayla Pistritto, Harrison Powell, Kaitlyn Reeves, Ava Reffelt, Wyatt Roselli, Elijah Ross, Robert Schaeffer, Jadyn Schaffer, Rylan Seager, Zohair Sheikh, Hailey Sheridan, Ian Simons, Tyler Smith, Jenna Stellwagen, Landen Thisse, Lila Warner, Isabella Wasnock, Cosgrove Zeiser and Parker Zeiser.

10th grade

High honor: Alaina Andre, Cian Baldwin, Adam Barbato, Carly Bentley, Ronik Bilimoria, Abigail Black, Sarah Brownlee, Audrey Chung, Mallory Clar, Lucas Cleary, Marcella Constantino, Alison Cook, Liam Culhane, Luceila Dalupang, Amber DeRosa, Michael Dumas, Alexandra Finocchario, Paige Ford, Emily Frey, Sydney Haas, Skylar Harden, Alexa Henehan, Jansen Hildman, Cole Hogan, Grace Horihan, Caitlin Keenan, Jacob Knapp, Andrew Kovaleski, Kiera Lalley, Nicolas Aaron Lamparella, Rachael Lanning, Bethany LeStorti, Jan Li, Morgan Long, Eric Marchetti, Liam McAdoo, Alexandria Zabik McKenzie, Kaitlin Murphy, Kaitlyn Nardozzi, Grayson Natale, Philip Nwugwo, Eva O’Neil, Elizabeth Margaret Onze, Kendall Pask, Zachary Pavia, Owen Pettee, Madeline Pitts, Sophie Pogoda, Evanthia Zoe Pronti, Helen Qian, Abiha Rahman, Atena Rahman, Hannah Redington, Nolan Reh, Alex Reiffer, Cooper Ryczek, Drew Ryczek, Brynn Sandruck, Madison Sargent, Natalie Sheahan, Zachary Sidare, Allison Marie Simmons, Madeleine Spindler, Owen Stone, Isla Tait, Erica Tarantelli, Calvin Samuel Graham Tongue, Scarlett Ulatowski, Jason Vander Linden, Leah Marie VanWyk, Emily Webb, Jaden White, Emily Willow, Lauren Willow, Noah Wojcik, Roman Wright and Winson Zhu.

Honor: Cailyn Alianell, Devin Amadeo, Felicia Amadio, Dominic Attardi, Lilianne Augustine, Matthew Baird, Anna Besaw, Marissa Booth, Matthew Brady, Emily Brame, Logan Brasacchio, Olivia Grace Bruno, Julia Bullwinkle, Grace Callahan, Nicholas Carlson, Mallory Casler, Megan Catholdi, Stephanie Cherry, Rohan Chitre, Brennan Clark, Jacob Commisso, Sydney Constantino, Jacob Corporon, Kalliope Cragg-Hoer, Connor Edward Cronin, Alexander Crossing, Emily Davis, Andrew Dempsey, Quinlan Devanny, Keira Donnelly, David Eisler, Brody Engelbrecht, Arianna Epps, Olivia Eschler, Dylan Ferraro, Brianna Firkowski, Kelsey Flaitz, Maddox Fooks, Maggie Galewski, Hallie Gates, Louis Germain, Tristan Gilbert, Rachel Gill, Andrew Haugh, Paige Hersh, Alexander Johnson, Lamia Karabegovic, Karlie Kondziela, Lucas Kosarko, Lindsay Kulesa, Alexander LaBarge, Ana Legrady, Allison Lettman, Maxwell Lockhart, Zachary Long, Caleb Loyd-Payton, Marissa Mancini, Anthony Marcano, Lauren McCay, Sydney McKinnon, Jake Miles, Ryan Militello, Katja Miller, Kathryn Morgan, Alia Nearpass, Trinity Megan Agustin Pasion, Nicholas Peluso, Owen Pender, Mikayla Peris, Igor Polotai, Zachary Prior, Karlee Reed, Nicholas Reifsnyder, Sarah Reifsnyder, Carolyn Reilly, Charles Romeis, Kelsey Sackett, Hailey Sasso, Lauren Scarsella, Logan Schaeffer, Kennedy Schottland, Jaden Secker, Garrett Simpson, Cole Smith, Annika Stresz, Timothy Sumarsono, Adam Usselman, Jillian VanKuren, Lisa Wang, Emma Werkmeister, Aiden Wheeler and Camryn Yates.

Merit: Nicholas Anania, Christopher Arellano, Emma Barstow, Cameron Beal, Blake Bentley, Jack Berl, Jordan Boje, Matthew Braun, Patrick Burns, Christopher Caverly, Ryan Chaney, Marley Crane, Emily Cromheecke, Jillian DiMarzo, Tiffany Doan, Harrison Doty, Joon Echols, Paige Farrell, Grace Flansburg, Julian Fontanel, Max Hawkins Friedlander, Jack Gallagher, Lila Gartley, Andrea Gonzalez Marquez, Cameron Guarino, Kaden Haines, Nolan Hamann, Joseph Hawryschuk, Cally Jensen, Reilly Jones, Christopher Kalen, Eleni Kazacos, Joshua Knapp, Christian Kurz, Lauren Lanning, Matthew Leone, Madison Mabbett, Jon Michael McCaffrey, Abigail McGrath, Rylan Meilutis, Robert Miller, Andie Moszak, Maria Nicolella, Emily Nielsen, Brodin O’Leary, Jacob Ostendorf, Alex Ottnod, Makenna Overton, Logan Palmer, Matthew Parks, Jackson Pealer, Hannah Phillips, Jace Priel, Owen Race, Karleigh Ruffalo, Jack Stephens, Benjamin Swackhamer, Collin Taney, Andrew Tavolette, Jonah Whittier, Scott Wilmot and Ryan Zaccour.

11th grade

High honor: Semma Alfatlawi, Reem Alsalahi, Emily Baker, Katelyn Barton, Emma Bentley, Lillian Braddon, Summer Braithwaite, Anna Burdick-Biernbaum, Logan Callahan, Sydney Carr, Lev Cherpel, Mary Dertinger, Emma Dunaske, Emily Eckermann, Carlee Elliott, Calistine Feger, Kylie Gelabert, Kyle Gietler, Taylor Gravino, Paige Lauren Guck, Chloe Haller, Paige Hoover, Eric Huffman, Isabella Ippolito, Autumn Jamison, Brynne Kessler, Monica King, Hanna Kumpf, Austin Kuntz, Gianluca Mammano, Sarah Marciano, Alessandro Marini, Tyler Reese McKenzie, Nicholas Merante, Henry Merges, Nicolette Morell, Georgana Morsch, Anne Parsons, Hayden Payne, Ryan Pero, Anessa Pigula, Sydney Prescott, Roger Purcell, Benjamin Raduns, Sherry Robinson, Emma Rubino, Madison Rucker, Grace Rydzynski, Jersey Schneider, Teagan Secker, Emma Senglaub, Kathryn Senglaub, Carolyn Simplicio, Lydia QingYu Simpson, Kathryn Stear, McKayla Streber, Liam Sullivan, Johanna Swan, Peyton Tripp, Jordan Underhill, Kelsey Van Aken, Nicholas Ward, Meghan Weldon, Natali Whitcomb and Alexis Worrall.

Honor: Nicole Albert, Olivia Allocco, Sophia Attardi, Timothy Avila, Rushawn Baker, Jonathan Barclay, Jillian Bikowsky, Brooke Taylor Bivona, Connor Bowman, Camden Brainerd, Joseph Centola, Jennifer Cherry, Alexandra Cieslinski, Joseph Clar, Austin Clifton, Nathaniel Connors, Alexander Czornobil, Hunter DeClercq, Chase Dickens, Emily Edwards, Julia Farrance, June Farrell, Joseph Felice, Michael Ferraro, Samantha Figler, Haley Fisher, Kaylee Fisher, Nicholas Francher, Nicholas Fronczak, Esha Gandhi, Bridget Garrity, Kyle Godwin, Andreliz Gonzalez Marquez, Colin Graham, Tiana Heid, Nicole Helms, Allison Herendeen, Lauren Holmes, Kevin Hopson, Olivia Houghtaling, Hannah Jacoby, Madison Johnson, Katie Jones, Ilsa Kloiber, Trevor Knapp, Darren Koo, Sasha LaBarge, Matthew Lang, Julianna LaPenna, Caroline Lattimer, Lindsay Lauretti, Ella Lesniak, Jacob Locke, Kathryn Lukas, Morgan Magierski, Lia Markese, Kathryn McAdoo, Gabriella Mendez, Katherine Millspaugh, Michael Mitchko, Triston Morrell, Gabrielle Myer, Owen Myers, Celia Palmiere, Alex Parton, Jacqueline Pettee, Victoria Phan, Rebecca Pritchard, Elizabeth Przepiora, Lauren Mae Rider, Morgan Romeis, Breanna Ryan, Abigail Sandburg, Aidan Schlarbaum, Mackenzie Schlee, John Schrader, Alex Seiler, Trenton Sherman, Madeline Sloyer, Baylee Smith, Aliyah Sone, Kyle Stepien, Jacob Summerson, Jaden Tantillo, William Tehan, Alyssa Thompson, Maya Thompson, Alexandra Wheeler, Benjamin Wheeler, Breanna White, Connor Williams, Elli Williams, Samantha Wing, Kate Yehl and Erin Zornow.

Merit: Cory Arquette, Dylan Battle, Payton Boland, Hannah Brady, Clark Broderick, Trevor Brokaw, Danielle Jessica Brown, Pryce Browne, Andrew Buck, Ryan Bystrom, Ericson Calderon, Jaycie Cannan, Camden Chierichella, Nicolas Cleary, Nicholas Colella, Zachary Collins, Ryan Colwell, Zackary Cutri, John Davis, Allie DeLeon, Julia DeMars, Jason DeRycke, Olivia DeYoung, Ethan Engert, Liam Erwin, Katherine Farney, Michael Feck, Jackson Gallivan, Andrew Gefell, Benjamin Gleber, Lucas Gruenfelder, Roy Hibbert, Melissa Hobson, Dianna Horvath, Miranda Huff, Caleb Jensen, Mackenzie Kolstad, Nathaniel Kulp, Cal Lambert, Emily Luna, Robert Lynch, Dairish Maldonado Rivera, Sophia Marro, Steven Mayeu, Pierce Mehigan, Jason Miller, James Naber, Abigail Nash, Elane Nelkin, Benjamin Olson, Ryan Parrish, Danielle Petroske, Alyson Postle, Emily Power, Tenley Radogna, Kayla Reffelt, Hawkan Richards, Charles Robbins, Brooklyn Sally Rogers, Felice Rucci, Abigail Samson, Eli Schaner, Jared Shea, Skyler Shelton, Alfred Skibinski, Spencer Smith, Taylor Stanley, Adam Stark, Conner Sweet, Ezekiel Theede, John VanBortel, Trevor Walker, Benjamin Weingart, Jane Williams and Rylee Williamson.

12th grade

High honor: Kaiden Andersen, Taylor Ashe, Alyssa Baird, Zachary Birkemeier, Meghan Bowers, Anna Boyer, Grace Cassady, Samantha Catholdi, Abigail Clar, Jeremiah Cohen, Lily Colucci, Gabrielle Constantino, Madison Cunningham, Olivia Damico, Megan Datz, RayLynn Dean, Kyle Dempsey, Sofia DiCarlo, Matthew DiRisio, Benjamin Farrell, Sydney Flaitz, Angelina Galante, Zachary Geer, Natalie Ginther, Alexandra Goodrich, Nathan Gordon, Justin Graham, Akul Gupta, Grace Guralnick, Anna Heltz, Christopher Heltz, Kristina Ingerowski, Madison LaBarge, Benjamin Lake, Olivia Birk Larson, Reed Lautenslager, Paige Lind, Rachael Link, Samuel Lyle, Andrew Martin, Marvin Martin, Megan McCann, Renee Merriman, Sophia Milazzo, Peyton Miles, Xavier Minnamon, Madelyn Mitchko, Bryanna Moore, Grace Anna Morrell, Tanner Moszak, Georgia Mowers, Alexander Newton, Aaron Nguyen, Ijeoma Nwugwo, Aiden O’Neil, Mae Palmatier, Brad Pearson, Jasmyn Pitt Kuek, Max Pogoda, Brendan Popielec, Connor Powell, Kelsey Purcell, Lucy Qian, Alicia Redington, Evan Reid, Alexis Rogers, Kiara Roman, Mitchell Ryczek, Cecelia Santell, Katelyn Spath, Ryan Stark, Marlene Stimmel, William Stone, Brianna Sturgill, Elyse Sumarsono, Joseph Theede, Alan Tolomay, Morgan Usselman, Corina Vandenberg, Alexandria Veitch, Jenna Venturo, Jaelyn Verzella, Heather Walker, Emma Wesley and Matthew Woodworth.

Honor: Juliet Ahern, Jared Alianell, William Andre, Amar Atwood, Alexa Bellomo, Michael Bowman, William Brady, Thomas Brei, Kassidy Burrows, Matthew Caggiano, Jack Carlson, Bailey Chudner, Alana Clar, Tyler Clarke, Brock Corwin, Jadalyn Cox, Kaeleigh Cronin, Tyson Dailey, Ryleigh Dallimore, Alexander Debattista, Elliott DeHollander, Rylee Delaney, Gabriella Diaz, Veronica Dominguez, Arabella Doyen, Bobbie Drown, Timothy Duffy, Jacob Estabrooks, Samantha Farrelly, Paige Felix, Teresa Flugel, Charles Fredericks, Holly Gamble, Jacob Gauthier, Cameron Germain, Collin Giess, Bryce Gisondi, Derek Goselin, Connor Guarino, Joshua Hall, Briana Hannan, Abby Hannel, Stephanie Hastings, Kaden Helmer, Nicole Jones, Vanessa Kapiamba, David Kelley, Timothy Keohane, Evgjenia Keri, Shea Kinsella, Grace Kitterman, Keith Kolaczyk, Lauren Kulesa, William Laine, Gabrielle Landry, Amanda Lange, Julia Lanning, Gianna Leone, Andrew Magistrado, Katherine McCombs, Mikayla McFadden, Brennan McGory, Ariana Montalvo, Alexander Moon, Isabel Newton, Mark Oddi, Samantha Parisi, Ethan Pealer, Megan Perrone, Joseph Pezzimenti, Olivia Queri, Liam Richards, Erin Ritz, Ethan Roberts, Jaxen Roth, Maxwell Ruscio, Connor Salamida, Eli Samuels, Brendan Scarsella, Giulia Scocchieri, Rachel Sears, Fransheska Serrano, Kaitlin Sidare, Olivia Soto, Max Speranza, Pierson Stamatis, Jaiden Steen, Tristan Sulecki, Carina Sulzbach, Michael Swann, Alyssa Tarantelli, John Tolomay, Scott Ulatowski, Riley Urzetta, Michael Utter, John Vander Linden, Olivia Wasnock, Sydney Weimer, Chloe Whittier and Emily Zazulak.

Merit: James Arellano, Pieter Bartelse, Jordan Bem, Alexander Bernhardt, Gabriella Bigger, William Bikowsky, Vincent Blackburn, Alexa Braun, Samuel Bresson, Graham Clark, Madilynn Cox-Bagley, Adrienne Cushman, Josuan Davila, Jersey Dillman-Hadlock, Alexandra Ehle, Madison Eisenberg, Regan Endres, Kayla Fetcie, Bernardo Antonio Figueroa, Nicholas Formicola, Collin Gates, Megan Huff, Parker Hutt, Hannah Jaeger, Garrett Johnson, Hope Kubinski, Bien Angelo Malijan, Justin Man, Kaytlin Marshall, Jack McCandless, Daniel McKinley, Nicholas Mendola, McKayla Moore, Kyle Natrigo, Shea Newell, Ayeisha Otano Morales, Austin Persaud, Jared Phillips, De Ja Ne Pile, Hailey Pina, Bennett Prince, McKenzie Rickey, Tanner Ritz, Annalyse Roman, Mackenzie Ruthven, Nathan Saur, Cort Sherman, Daniil Smirnov, Aiden Spampinato, Ayden Stanley-Barry, Marshall Todd, Zachary Turner, Natalie White, Joseph Wilcox, Samantha Woodhams and Makenzie Young.